Stymuluje porost włosów

środa, 28 kwietnia 2010

Najlepsza dieta




Bez względu na to, czy szykujesz się do wystąpienia w szałowych ciuchach na sylwestrowym balu, czy może wybierasz kostium kąpielowy z najnowszej kolekcji ulubionego projektanta, wiedz jedno - w tym sezonie najmodniejsze będą szczupłe ciało i piękna sylwetka.

Jeśli nie do końca wiesz, jak uniknąć efektu jo-jo i jakie ćwiczenia pomogą Ci utrzymać nową, niższą wagę, sięgnij po nietuzinkowy poradnik, który spełni funkcję Twojego osobistego dietetyka. Przekonaj się, że nie musisz się głodzić, by wyglądać apetycznie!

Przepędź zbędne kilogramy! 

Poradnik "Dieta idealna" zawiera:

- Najważniejsze wskazówki dla osób, które chcą stracić na wadze.
- Określanie celów odchudzania.
- Tabele kalorii i wartości odżywczych.
- Ćwiczenia relaksacyjne i kształtujące sylwetkę.
- Wybór właściwej metody żywieniowej - od diety ajurwedyjskiej, przez South Beach, po dietę strefową.

- Przegląd najpopularniejszych światowych diet.
- Przykładowe jadłospisy i rodzaje ćwiczeń ułatwiających chudnięcie.
- Plany żywieniowe właściwe dla Twojej budowy ciała.
- Kolorowe fotografie, rysunki i tabele omawiające poszczególne produkty żywnościowe.



Lekarstwo na bezsenność



Masz kłopoty z zasypianiem?
Niespokojny sen powoduje, że jesteś wiecznie zmęczony?
Budzisz się w nocy i nie potrafisz ponownie zasnąć?

Minuty ciągną się jak godziny, a błogi sen ciągle nie nadchodzi?

A może udaje Ci się zasnąć bez kłopotu, ale Twój sen jest krótki i nerwowy? Albo budzisz się w środku nocy i nie potrafisz znów odpłynąć w krainę Morfeusza? Rankiem wstajesz z łóżka zły i zmęczony, stres narasta, a wieczorem sytuacja się powtarza. Zapomnij o pigułkach. Zerwij z terrorem zarwanych nocy.

Kluczem do sukcesu w walce z bezsennością jest zrozumienie wpływu, jaki wywiera ona na Twoje ciało i umysł. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie program, który będziesz mógł dopasować do potrzeb własnego organizmu i pogodzić z trybem swojego życia. Naucz się uspokajać myśli i skutecznie się relaksować. Przestań w końcu zmuszać się do zasypiania i pozwól, by sen sam Cię odnalazł.

- Zdiagnozuj przyczynę swojej bezsenności i zacznij ją leczyć.
- Dowiedz się, jak wygląda Twój problem z medycznego punktu widzenia.
- Pozbądź się wszelkich negatywnych myśli i emocji, które utrudniają zdrowy sen.
- Wypracuj idealną metodę, pozwalającą Ci zapadać w spokojny i głęboki sen.



Osteoporoza. Poradnik dla pacjenta



Osteoporoza atakuje kości, powodując ich osłabienie i zwiększając podatność na złamania. Nosi ona miano "cichej choroby", ponieważ nie daje żadnych widocznych objawów.

Schorzeniem tym zagrożone są przede wszystkim kobiety po menopauzie, jednak narażeni na nie są także starsi mężczyźni, kobiety w ciąży oraz szybko rosnące dzieci. Jego odmianą jest osteoporoza wtórna, w której osłabienie kości jest wynikiem innej choroby albo przyjmowania określonych leków.

W leczeniu osteoporozy kluczową rolę odgrywa tryb życia - od właściwej diety po wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych. Z tej książki dowiesz się, co powinieneś robić, żeby zminimalizować jej skutki.

Już dziś możesz uzyskać wiedzę na temat tego:

- czym jest osteoporoza,
- jak ją rozpoznać i leczyć,
- jakie czynniki wywołują ją i pogłębiają,
- kto należy do grupy zwiększonego ryzyka,
- jak kontrolować ból przy złamaniu kości.


Weź swoje zdrowie we własne ręce i zacznij aktywnie wpływać na przebieg choroby. Tak wiele zależy od Ciebie.

Autorka poradnika "Osteoporoza", dr Rebecca Fox-Spencer, ukończyła Uniwersytet Cambridge. Uzyskała tam dyplom z wyróżnieniem, a następnie zrobiła doktorat z neurochemii na Uniwersytecie w Londynie. Jest autorką kilku innych książek z serii Lekarz rodzinny.



Dieta Best Life: Trzy kroki do zdrowia



Trzy kroki do zdrowia.

Faza pierwsza - rozruszanie ciała i zmiana nawyków żywieniowych.
Faza druga - stanowcza walka ze zbędnymi kilogramami.
Faza trzecia - przejście na zdrową dietę wysokiej jakości.

Mniejszy rozmiar, lepsza jakość
Koniec z gazetowymi niby-dietami, które obiecują utratę 5 kilo w dwa tygodnie. Nie sprawią one, że poczujesz się lepiej fizycznie ani psychicznie. Na dodatek zrzucone kilogramy prędzej czy później i tak Cię dopadną.

To, czego Ci trzeba, to delikatna, ale konsekwentna zmiana nawyków żywieniowych. Nie będziemy Cię oszukiwać - utrata wagi to nie bułka z masłem.

Musisz pokonać wiele przeszkód stojących na Twojej drodze do wymarzonej sylwetki. Wszędzie wokół czyhać będą pokusy. Potrzebujesz solidnego wsparcia, dzięki któremu uda Ci się przebrnąć przez trudniejsze momenty. Dlatego właśnie powstała książka "Dieta Best Life". Przedmowę do niej napisała Oprah Winfrey

Autor, Bob Greene, jest dietetykiem światowej klasy. To dzięki niemu sama Oprah Winfrey przeszła prawdziwą metamorfozę i na dobre zrezygnowała z rozmiaru XXL. Dziś gorąco poleca tę książkę. Jest też żywą reklamą skuteczności tej zdroworozsądkowej metody, powodującej trwałą utratę zbędnych kilogramów.

Najważniejsze, by pamiętać, że odchudzanie nie musi być katorgą, odmawianiem sobie smacznego jedzenia i nieustannym liczeniem każdej kalorii. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Dzięki trójfazowemu programowi, jaki proponuje Greene, będziesz stopniowo zmieniać swoje złe nawyki, a proces ten będzie dla Ciebie możliwie najłagodniejszy. Czeka Cię poważna zmiana - na lepsze.

Nowa dieta, nowe życie
- Poznaj fizyczne i emocjonalne przyczyny głodu.
- Gotuj smaczne potrawy i obserwuj znikające kilogramy.
- Dostosuj dietę do własnych potrzeb, stylu życia i aktywności fizycznej.
- Dowiedz się, jaki wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie ma uprawianie sportu.
- Korzystaj z jadłospisów pomagających trzymać się zalecanej dawki energii i składników odżywczych.



niedziela, 25 kwietnia 2010

Yerba Mate: właściwości zdrowotne




Yerba Mate, inaczej zwana Mate Green, jest również nazywana argentyńskim zielonym złotem. Do jej produkcji używa się liści wiecznie zielonego ostrokrzewu paragwajskiego.

Yerba Mate jest bogata w mateinę (substancję podobną do kofeiny) dzięki której napar ma działanie pobudzające i pozytywnie wpływa na stan umysłu ułatwiając koncentrację. Mate pomocna jest przy rekonwalescencji po przewlekłych chorobach np. po anemii. Argentyńczycy piją Mate od rana do nocy. Jest to dla nich napój codzienny, jednak nie może go zabraknąć także w trakcie świąt lub podczas rozwiązywania konfliktów. W tradycyjny sposób Mate pije się z naczynia zrobionego z tykwy, przez specjalną rurkę – bombillę.

Yerba Mate
Jej smak pozostaje w pamięci na bardzo długo. Nutka słodyczy dopełniająca charakterystyczny goryczkowy posmak czyni z Yerba Mate wyborny napój na każdą okazję.

Dzięki zawartości mateiny (odmiany kofeiny) dochodzącej nawet do 2% może z łatwością zastąpić kawę, dodatkowo nie drażniąc żołądka, nie szkodząc sercu i nie pozbawiając pijącego minerałów i witamin. Przeciwnie – regularne spożywanie mate orzeźwia, dostarcza składników mineralnych i chroni przed chorobami wieńcowymi.

Yerba Mate IQ
To mieszanka przygotowana z myślą o ludziach aktywnych. Polecana szczególnie pracownikom umysłowym, uczniom i studentom, a także innym osobom doświadczającym wzmożonego wysiłku intelektualnego. Zawarte w niej składniki zapewniają kompleksowe wsparcie pracy naszego mózgu.

Miłorząb poprawia koncentrację i pamięć, guarana w połączeniu z tradycyjnie pobudzającą mate dają energię i podnoszą samopoczucie, a owoce guavy zaopatrują organizm w witaminę C wzmacniając jego odporność. Barwną kompozycję wieńczą kawałki skórek i kwiatów pomarańczy.
Nietypowy smak Yerba Mate może w pierwszej chwili zaskoczyć, wystarczą jednak dwie lub trzy porcje, by oswoić z nim swe podniebienie i w pełni cieszyć się nowymi doznaniami.

Mate Mleczko Kokosowe
W składzie herbaty Yerba Mate - Mleczko Kokosowe znajdziemy płatki kokosa, białą czekoladę, kwiaty rumianku oraz pędy bambusa. Całość daje ciekawe połączenie odbiegające od tych zazwyczaj spotykanych.

Yerba Mate Cytrynowa
Tradycyjna, południowoamerykańska Yerba Mate obleczona w przyjemny cytrynowy smak i aromat stanowi idealne rozwiązanie dla tych, którym nie odpowiada charakterystyczny smak suszonych liści paragwajskiego ostrokrzewu.

Ta mieszanka suszu herbacianego, skórek cytryny i trawy cytrynowej stanowi także propozycję dla wszystkich miłośników Yerba Mate, którzy lubią eksperymentować z nowymi wariantami smakowymi.

Yerba Mate Cytrusowa
Jedna z obecnie najbardziej popularnych herbat w Polsce wśród koneserów z dodatkiem kandyzowanych cytrusów, bananów oraz rodzynek.

Yerba Mate Guarana
Bardzo ciekawe połączenie dwóch bardzo cenionych roślin jakimi jest guarana oraz mate. Poza samymi specyficznymi właściwościami w połączeniu dają także równie dobry i unikalny smak. W tej mieszance znajdziemy również tipsy herbaciane oraz słonecznik.

Guarana to roślina poprawiająca kondycję i dobre samopoczucie. Dzięki wysokiej koncentracji naturalnej kofeiny ma działanie orzeźwiające. Zawiera do trzech razy więcej kofeiny niż kawa. Powszechnie uważa się, że jest to najsilniejszy naturalny środek zawierający największą ilość kofeiny. W przeciwieństwie do kawy jest o wiele mniej szkodliwa i jej działanie utrzymuje się nawet do 6 godzin. Podwyższa wytrzymałość dzięki czemu podczas treningów można trenować dłużej i spalić większe ilości tłuszczu. Podczas zmęczenia stosowana jako środek stymulujący. Wskazana do wysiłków krótkich oraz beztlenowych. Przy wysiłkach długich i tlenowych zwiększa energię i oszczędza glikogen w wątrobie i mięśniach spalając tkankę tłuszczową. W czasie stosowania diety obniża odczucie głodu.

Akcesoria do picia Yerba Mate

Bombilla 
Solidnie wykonana, i zdobiona wzorami w stylu południowoamerykańskim bombilla, to metalowa rurka zakończona sitkiem, używana tradycyjnie do spożywania Yerba Mate. Susz parzonej wedle indiańskiego przepisu Mate nie opada na dno co sprawia, że picie gotowego naparu nastręcza pewnych problemów. Te rozwiązuje właśnie bombilla, oddzielająca fusy od samej herbaty.

Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej używają najczęściej bombilli w połączeniu ze specjalnym naczyniem zwanym Calaebasse. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by za jej pomocą pić Yerba Mate także ze zwykłej szklanki.

Bombilla posiada metalowe sitko, które z łatwością można odkręcić, rozłożyć i umyć. To niezwykłe urządzenie nada się równie dobrze do kosztowania innych herbat, na powierzchni których unoszą się uciążliwe fusy.

Bombilla bambusowa
Wykonana z prawdziwego bambusa bombilla to kopia urządzenia stosowanego od lat przez południowoamerykańskich Indian. Susz parzonej wedle indiańskiego przepisu Mate nie opada na dno co sprawia, że picie gotowego naparu nastręcza pewnych problemów. Te rozwiązuje właśnie bombilla, oddzielająca fusy od samej herbaty.

Bambusowa bombilla to w zasadzie zatkana z jednej strony rurka, zakończona serią wydrążonych w niej dziurek stanowiących pomysłowy rodzaj sitka. Nie nagrzewa się tak jak bombille metalowe i bezpośrednio odwołuje się do indiańskich tradycji, czyniąc picie Mate niezwykłym przeżyciem.

Calebasse 
Calebasse używana jest w połączeniu z przyrządem zwanym Bombilla. Używa się jej do picia specjalnej herbaty mate, którą pije się podczas jej procesu zaparzania. Do naczynia wsypujemy mate po czym zalewamy je gorącą wodą.

Tykwa z naszej oferty jest wykonana z owocu zwanego Calebasse. Tylko jej górna część jest wykonana z metalu nierdzewnego w celu uniemożliwienia wykruszania się tykwy.

Przed pierwszym piciem z Calebasse trzeba ją przygotować. Calebasse należy wypełnić w 2/3 mate i zalać wrzątkiem oraz zostawić na 1 dzień. Następnie zeskrobać całość ze ścianek. Dobrze jest powtórzyć ten proces raz jeszcze dla lepszego efektu. Po takim zabiegu Calebasse uzyskuje specyficzne właściwości do picia mate.
Źródło: Kraina Herbaty



Zielona herbata: właściwości zdrowotne, przygotowanie i parzenie



Właściwości zdrowotne herbaty zielonej. 

Herbata zielona w przeciwieństwie do czarnej nie zostaje poddana procesowi fermentacji. Świeżo zerwane liście pozostawia się do przeschnięcia, a następnie w wyniku obróbki cieplnej powstrzymuje się proces fermentacji. Im więcej ją pijemy, tym bardziej doceniamy jej smak i właściwości.

Jest bogata we właściwości lecznicze:

• Witamina C, E, B, sole mineralne oraz garbniki
• Zapobiega i hamuje rozwój nowotworów
• Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
• Hamuje próchnicę
• Przeciwdziała stresom
• Chroni przed zawałem serca
• Pomaga przy nadciśnieniu tętniczym
• Posiada właściwości przeciw wrzodowe
• Oczyszcza organizm z toksyn
• Reguluje nadkwasotę żołądka
• Chłodnego naparu używa się do przemycia przy zapaleniu spojówek oraz powiek


Przygotowanie naparu
Przygotowanie idealnego naparu z herbaty liściastej wymaga staranności i czasu. Oczywiście można zrobić to mniej dokładnie, ale wtedy rezultat nie będzie tak doskonały. Woda przeznaczona do parzenia powinna być miękka, powinna zawierać jak najmniej soli mineralnych, a w szczególności soli wapnia i magnezu. Niektóre gatunki herbat nadają się lepiej do parzenia w twardej wodzie.

Parzenie herbaty zielonej
Do czasu zaparzania należy brać pod uwagę twardość wody (im twardsza, tym dłuższe zaparzanie) oraz stopień rozdrobnienia herbaty (im drobniejsza, tym zaparzanie krótsze). Ogólne zasady parzenia herbaty zielonej są identyczne jak herbaty czarnej, jednak aby uzyskać satysfakcjonujący napar, należy użyć innej temperatury oraz czasu parzenia.

Zielone herbaty zalewa się wodą o temperaturze 60-90 stopni Celsjusza. Istnieje kilka sposobów osiągnięcia odpowiedniej temperatury wody. Suchą herbatę w ogrzanym dzbanku zalać wodą zanim osiągnie temperaturę większą niż zalecana. W celu określenia temperatury stosuje się specjalny termometr. Jednak można użyć o wiele bardziej prostego sposobu: w temperaturze pokojowej zagotowana woda osiąga temperaturę 90 stopni Celsjusza po upływie 3-4 minut. Temperaturę 75 stopni Celsjusza po około 12-14 minutach.

Czas potrzebny do prawidłowego zaparzenia zielonej herbaty bardzo się różni w zależności od gatunku. Krótkiego parzenia wymagają te, które łatwo gorzknieją, należy brać pod uwagę również wielkość liści. Gdy herbata jest już gotowa, zgodnie z tradycją w Azji Środkowej dla prawidłowego przemieszania można zalać jedną filiżankę, a następnie wlać ją z powrotem do dzbanka.

Większość zielonych herbat parzy się dwu-, a nawet trzykrotnie, za każdym razem wyciągając z niej inny smak i właściwości. Pierwsze parzenie dające napar pobudzający powinno być zawsze krótkie. Następne działające uspokajająco może być dłuższe. Dzięki temu uzyskuje się mnóstwo cennych składników, a drugie parzenie jest często smaczniejsze niż pierwsze.

Test smaku i aromatu
Na co dzień poza prawdziwymi koneserami herbat nikt nie przywiązuje uwagi do tak doskonałego parzenia herbaty. Sprawdziliśmy osobiście smakując herbatę dobrze zaparzoną i herbatę celowo zaparzoną nieprawidłowo. Okazało się, że czas parzenia wpływa zdumiewająco na smak herbaty, w zależności od niego można się w niektórych przypadkach pokusić o stwierdzenie, że pije się zupełnie inną herbatę! Okazało się również, że zaparzenie herbaty w oddzielnym małym porcelanowym czajniczku i przelanie jej do cienkiej porcelanowej filiżanki również zmienia jej smak. W przeciwieństwie do herbaty parzonej w szklance ma ona delikatniejszy smak oraz aromat pozbawiony gorzkiego posmaku. Dlaczego tak się dzieje? Nie jesteśmy naukowcami w tej dziedzinie i nie potrafimy tego dokładnie wyjaśnić w naukowy sposób, jednak korzystamy z wieloletnich tradycji, które nie bez powodu powstały drogą naturalną i sprawdzają się w praktycznym użyciu.
Źródło: Kraina Herbaty



piątek, 9 kwietnia 2010

Pomocnik Medyczny: Jak zachować zdrowie i młodość




Medycyna nie uwolni nas od chorób i objawów starzenia. Ale są sposoby, dzięki którym możemy wzmacniać swoje zdrowie, siły witalne i wydłużać życie.

Ważne jest umiejętne rozpoznawanie wczesnych objawów chorób, które w XXI wieku zagrażają nam najbardziej: alergii, nowotworów, schorzeń układu krążenia, cukrzycy i otyłości. Temu służy specjalne wydanie „Pomocnika Medy­cznego”.

Znajdziesz w nim wiele tekstów publikowanych już na łamach „Polityki”, jednak uaktualnionych i poszerzonych, bo w kwestii ratowania naszego zdrowia naukowcy oraz eksperci – do których zwróciliśmy się o pomoc przy redagowaniu „Pomocnika” – do swoich recept wciąż dopisują nowe zalecenia.

W rozdziale I radzimy jak nie dać się alergii (sprzyjają jej np. zbyt sterylne warunki życia) i astmie, która bywa konsekwencją nieleczonej alergii. Piszemy też o innych wiosennych wrogach – kleszczach roznoszących groźne choroby: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

W rozdziale II omawiamy różne aspekty starzenia i sposoby przeciwdziałania im. Radzimy, jak złagodzić przykre objawy meno- i andropauzy.

Rozdział III poświęcamy tym rodzajom chorób nowotworowych, na które Polki i Polacy zapadają najczęściej: rakowi piersi, płuca, jelita grubego, a także m.in. czerniakowi i chłoniakom, których przybywa w zastraszającym tempie. Zwracamy uwagę na badania profilaktyczne, dzięki którym można raka zdiagnozować w bardzo wczesnej fazie. A wtedy jest w pełni wyleczalny.

W rozdziałach IV i V radzimy, jak uniknąć chorób serca, zawału, udaru, zakrzepicy, jak zmienić dietę i styl życia na zdrowszy.

Nie zapomnieliśmy też o użytecznych i cieszących się dużą popularnością testach, dzięki którym każdy będzie mógł sprawdzić stan swojego organizmu, kondycję, podatność na rozmaite zagrożenia, ale i zaawansowanie objawów chorobowych – by móc ocenić, kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza.



czwartek, 8 kwietnia 2010

Skuteczne techniki walki ze stresem




Poznaj skuteczne sposoby głębokiej relaksacji i radzenia sobie ze stresem, aby móc cieszyć się życiem w pełni.

Żyjemy w czasach, kiedy stres dotyka każdego z nas. Umiejętność radzenia sobie z nim posiada niewielu, więc skazani jesteśmy na jego negatywne skutki. Czujemy się zmęczeni, jesteśmy nerwowi, doświadczamy bólów głowy, zaburzeń pamięci, mamy kłopoty ze snem, jesteśmy rozdrażnieni, czujemy niepokój. Tabletki, alkohol i wiele innych metod, którymi próbujemy sobie radzić ze skutkami nadmiernego stresu, dają tylko chwilową ulgę, bo w rzeczywistości ich pomoc jest tylko pozorna.

Nieliczni, którzy mają czas i pieniądze, mogą sobie pozwolić na fachową pomoc i to pod warunkiem, że uświadamiają sobie prawdziwą przyczynę swoich kłopotów. Większość z nas cierpi w milczeniu, mając nadzieję, że kiedyś to się zmieni, ale nadzieje te są złudne. Z czasem jest jeszcze gorzej, nadmierny stres przyjmuje postać chroniczną, prowadząc do poważnych zaburzeń zdrowia.

Nie musi tak być, nie musimy czuć się nieszczęśliwi i cierpieć na różne przypadłości spowodowane stresem. Możemy to zmienić, jeśli nauczymy się jak z nim postępować, użyjemy właściwych metod i nieco zmienimy nasz sposób życia.

Jak działa stres?

Ciało
Jedną z podstawowych reakcji naszego ciała na stres jest wzrost napięcia mięśniowego. Po pewnym czasie napięcie spada, im jednak czynnik stresujący jest mocniejszy, tym dłużej trwa powrót do stanu wyjściowego. Jeśli czynniki stresujące występują często lub są długotrwałe (a tak niestety najczęściej jest) nakładają się na siebie i powrót do stanu wyjściowego jest trudny. Takie napięcie może utrzymywać się przez dłuższy czas i przechodzić w formy chroniczne. Ponadto stres powoduje przyśpieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi i odpływ jej do mięśni z organów wewnętrznych, co powoduje ich niedokrwienie i jeśli taki stan utrzymuje się dłużej – może prowadzić do zaburzenia ich funkcji. Towarzyszy temu również szereg innych zmian fizjologicznych i biochemicznych, które na dłuższą metę są dla nas niekorzystne.

Oddech
W wyniku stresu oddech ulega spłyceniu i przyśpieszeniu oraz pojawiają się w nim napięcia. Pod wpływem długotrwałego stresu te zmiany również przybierają formę chroniczną, zaś ich skutki mogą być jeszcze bardziej niekorzystne niż te opisane powyżej. Oddech jest odbiciem naszych stanów emocjonalnych i zaburzenia oddechu odbijają się na naszej równowadze emocjonalnej. Ponadto spłycenie oddechu powoduje na dłuższą metę niedotlenienie, zwłaszcza w okresie snu i może być jedną z przyczyn tego, że budzimy się zmęczeni, nie pamiętamy snów, a w nich często pojawiają się męczące koszmary.

Umysł
Przede wszystkim nadmierny stres upośledza nasze funkcje psychiczne. Każdy z własnego doświadczenia wie jak stres wpływa na nasze funkcjonowanie psychiczne – nie możemy sobie przypomnieć ważnych rzeczy, mamy problemy z wysłowieniem się, logicznym myśleniem, koncentracją, nie panujemy nad naszymi reakcjami, emocjami itp. Zmiany psychiczne wywołane nadmiernym stresem również się kumulują i przybierają formy chroniczne. Wzrost poziomu niepokoju, nerwowość i nadmierne reakcje emocjonalne są najłatwiej dostrzegalne. Jeśli nie nauczymy się uwalniać od skutków stresu, te niekorzystne zmiany będą postępować zatruwając życie nam i wszystkim wokół. Nie musi jednak tak być. Wystarczy, że potraktujemy poważnie to, co poniżej zostało napisane i wprowadzimy to w swoje życie. Wybór należy do nas!

Jak uwolnić się od stresu?

To, z czym teraz się zapoznasz, stanowi unikatową autorską metodę przywracania równowagi, będącą owocem wielu lat moich doświadczeń i obserwacji nabytych w trakcie prowadzenia grupowych i indywidualnych treningów antystresowych. Metody te pomogły wielu ludziom, mogą pomóc też Tobie.

Zaletą opisanych tu metod jest ich prostota i skuteczność. Każdy może zrozumieć ich zasady i stosować je skutecznie. Jedynym warunkiem jest systematyczność i sumienność w ich stosowaniu – przynajmniej na początku. Z czasem staną się one czymś naturalnym.

Relaksacja
Podstawową metodą, pozwalającą nam na bieżąco likwidować skutki stresu, jest relaksacja. Relaksacja nie jest rzeczą trudną, ale - jak wszystkiego - trzeba się jej nauczyć. Istnieje wiele metod relaksacji, niektóre z nich są bardzo rozbudowane i samodzielne ich opanowanie jest trudne, gdyż wymaga czasu i samozaparcia, inne są proste. Wszystkie jednak opierają się na tych samych zasadach i wykorzystują te same techniki, które musimy poznać, jeśli chcemy skutecznie stosować te metody.

Ogólnie możemy powiedzieć, że podstawową zasadą i celem relaksacji jest uwolnienie ciała od napięć mięśniowych i osiągnięcie stanu wyciszenia, w którym nasz organizm wypoczywa, harmonizuje się, odświeża swoją energię i powraca do normy. Wbrew pozorom, osiągnięcie takiego stanu nie jest wcale tak proste, jak się wydaje i z reguły wymaga systematycznych ćwiczeń. Jest tak dlatego, ponieważ większość ludzi praktycznie cały czas pozostaje w stanie napięcia i nie uświadamia sobie głębszych napięć w ciele. Ćwicząc, po pewnym czasie udaje się dostrzec takie napięcia i stopniowo od nich uwolnić, dlatego właśnie regularne ćwiczenia są konieczne. Zanim jednak przejdziemy do ćwiczeń, musimy zrozumieć ogólne zasady ich stosowania.

Zasady stosowania ćwiczeń relaksacyjnych 

1. Kiedy możemy wykonywać ćwiczenia?

W zasadzie ćwiczenia relaksacyjne możemy wykonywać w każdym czasie i w każdych warunkach z wyjątkiem okresów, kiedy jesteśmy pod wpływem silnych emocji, pod wpływem środków odurzających, bezpośrednio po posiłku, kiedy jesteśmy chorzy lub wyczerpani. Najlepiej jednak ćwiczyć regularnie o określonych porach dnia: rano (o ile potrafimy wygospodarować kilka minut na ćwiczenia), co pozwala zacząć dzień w dobrej formie i przygotować się na wyzwania, jakie nas czekają. Po południu po powrocie z pracy, aby uwolnić się od stresu i napięć związanych z pracą, odpocząć i zregenerować siły, oraz wieczorem przed snem, by uwolnić się od napięć dnia i przygotować się do snu.

Najważniejsze są ćwiczenia wieczorem przed snem. Pomiary napięć w trakcie snu dowodzą, że jeśli położymy się spać w stanie napięcia, napięcie to tylko nieznacznie zmniejsza się w czasie, gdy śpimy. Przez to nasz sen nie daje nam właściwego wypoczynku i nie pozwala w pełni zregenerować naszych sił. Jeśli natomiast sen poprzedzony jest ćwiczeniami relaksacyjnymi, wtedy zasypiając osiągamy głębokie rozluźnienie i nasz sen staje się głęboki i pozwala w pełni zregenerować nasze siły. Ponadto nasze sny stają się bardziej wyraziste, przyjemne i lepiej je pamiętamy. Dlatego relaksacja przed snem jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia i powinniśmy do niej podchodzić z równą powagą jak do wieczornej toalety, nigdy nie powinniśmy o niej zapominać, musi się ona stać dla nas nawykiem.

2. Podstawowe zasady relaksacji

Przed rozpoczęciem ćwiczeń relaksacyjnych zawsze musimy się uspokoić, dlatego zanim rozpoczniemy ćwiczenia powinniśmy przez chwilę pozostać w wygodnej i nieruchomej pozycji, aż organizm uspokoi się i osiągniemy gotowość do relaksacji. Utrzymanie ciała w pozycji wygodnej i nieruchomej jest jedną z podstawowych zasad całej relaksacji. Jeśli ciało pozostanie przez pewien czas rozluźnione i nieruchome, automatycznie doprowadzi to do uspokojenia umysłu – pamiętanie o tej zasadzie pozwoli nam dużo łatwiej osiągnąć postęp w ćwiczeniach.

Drugą rzeczą, równie ważną, jest wolne, głębokie oddychanie stosowane przez pewien czas na początku ćwiczenia. Takie wolne głębokie oddychanie pozwala nam dotlenić się i uspokoić przed ćwiczeniami, co pomaga łatwo osiągnąć stan głębokiego rozluźnienia. Badając stopień rozluźnienia w trakcie ćwiczeń zauważono, że niezależnie od metody relaksu, jaką się stosuje, o ile poprzedzona jest głębokim oddychaniem, osiąga się znacznie głębszy stopień zrelaksowania niż bez zastosowania takiego oddechu. Dlatego ćwicząc powinniśmy zawsze pamiętać, by poprzedzić relaksację głębokim, wolnym oddychaniem.

Kolejnym krokiem jest dokładne rozluźnienie wszystkich mięśni. Ponieważ większość napięć mięśniowych jest wynikiem tego, iż sami je niepotrzebnie napinamy, dlatego najlepszą metodą jest uświadomienie sobie tego stanu i zaprzestanie napinania ich. W tym celu powinniśmy dokładnie prześledzić wszystkie mięśnie wzdłuż całego ciała i pozwolić im rozluźnić się. Możemy pomóc sobie w tym odpowiednimi wyobrażeniami. Najczęściej rozluźnienie mięśni prowadzi także do rozluźnienia i zharmonizowania oddechu, jeśli jednak nasz oddech pozostaje spłycony lub napięty powinniśmy sami spróbować świadomie go rozluźnić, co przyczynia się do pogłębienia relaksu i uspokojenia umysłu.

Na zakończenie powinniśmy doprowadzić do wyciszenia umysł, co najłatwiej osiągnąć przez skupienie się na oddechu, jakiejś części ciała lub prostej mentalnej aktywności. Kiedy osiągniemy już stan głębokiego relaksu, powinniśmy pozostać w wyciszeniu przez kilka minut, przez co relaks pogłębi się i utrwali.

Kończąc relaks powinniśmy starać się jak najdłużej pozostawać w miarę rozluźnieni i wyciszeni także przy zwykłych czynnościach, przez to stopniowo uwolnimy się od wielu niepotrzebnych napięć w codziennym życiu, a nasza podatność na stres znacznie się zmniejszy. Może nam w tym pomóc prowadzenie dziennika relaksu, w którym notujemy czas ćwiczeń i spostrzeżenia z nimi związane. Taki dziennik oprócz tego, że pozwala śledzić swoje postępy i lepiej uświadamiać sobie znaczenie relaksu, pomaga także poprzez skupienie się na tym stanie w czasie zapisywania spostrzeżeń, utrwalać go i przenosić w naszą zwykłą aktywność.

3. Ćwiczenia

Teraz, kiedy znamy już podstawowe zasady relaksu możemy przejść do ćwiczeń. Na początku najlepiej jest ćwiczyć leżąc na kocu na podłodze, pozwala to utrzymać prosty kręgosłup i zapobiec senności podczas ćwiczeń. Należy w miarę możliwości ćwiczyć w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu gdzie panuje cisza i gdzie nikt nam przez te kilka minut, które przeznaczymy na ćwiczenia, nie będzie przeszkadzał. Kiedy nabędziemy trochę wprawy w ćwiczeniach będziemy mogli to robić praktycznie w każdych warunkach, ale na początku dobrze jest zadbać o komfort.

Powinniśmy też, zwłaszcza na początku przez pierwszy tydzień lub dwa, wykonywać ćwiczenia sumiennie i regularnie przynajmniej dwa, trzy razy dziennie i dokładnie notować spostrzeżenia z tym związane. Pewna doza dyscypliny i zaangażowania jest niezbędna, ponieważ tylko w ten sposób możemy nabrać doświadczenia i uświadomić sobie wpływ relaksacji na nasze funkcjonowanie.

Jak wykazują badania, regularne stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych wywołuje szereg korzystnych zmian:

- Zmniejszenie częstotliwości oddechu.
- Zredukowanie zużycia tlenu.
- Spadek stężenia koncentracji mleczanu sodowego (jego wzrost wiąże się z niepokojem, spadek ze zmniejszeniem napięcia).
- Zmiany EEG, współwystępowanie fal alfa i theta.
- Wzrost oporu skóry.
- Skrócenie czasu reakcji na bodźce.
- Wzrost inteligencji i zdolności twórczych.

Z tych względów z korzyścią dla siebie i innych warto poświęcić ćwiczeniom kilkanaście minut dziennie.

Janusz Konrad Jędrzejczyk 



Czas pracy w zakładach opieki zdrowotnej



Tadeusz M. Nycz, specjalista z prawa pracy, autor 15 książek z tej dziedziny prawa, wyjaśnia zawiłości ustawy o zakładach opieki zdrowotnej dotyczące czasu pracy w tych placówkach.

Jeśli jesteś pracodawcą w placówce ZOZ, ta publikacja jest przeznaczona dla Ciebie.

Jeśli zaś jesteś pracownikiem w placówce ZOZ, również powinieneś zapoznać się z niniejszym opracowaniem, aby poznać swoje prawa i przywileje. Dowiedz się na co „może sobie pozwolić” pracodawca.

Co znajdziesz w publikacji "Czas pracy w zakładach opieki zdrowotnej"?


  • omówienie kwestii dyżurów medycznych (długość, wynagrodzenie, charakter prawny),
  • omówienie problematyki urlopów wypoczynkowych,
  • omówienie przypadków obchodzenia przepisów o czasie pracy,
  • wykaz ważniejszych rozstrzygnięć sądowych,
  • omówienie kontrowersji związanych z ustawą ułsk.