Fitness jako zjawisko pojawił się w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku i z roku na rok systematycznie zdobywa coraz większą popularność.
Słowo „fitness” jest pojęciem szerokim i bardzo różnie rozumianym - bywa, że dla jednych z nas oznacza coś zupełnie innego niż dla drugich.
Fitness jest parasolem, gdyż z jednej strony zawiera w sobie kilka elementów, a z drugiej - chroni i zabezpiecza współczesnego człowieka przed niekorzystnymi skutkami rozwoju cywilizacji.
Konstrukcja słowa "fitness" to kombinacja przymiotnika „fit” i końcówki „ness”, tworzących jedną całość. „Fitness” w słowniku polskoangielskim tłumaczony jest jako „stosowność, nadawanie się do czegoś”. Wskazuje na występowanie pewnych cech adaptacji do otoczenia. Oznacza posiadanie cech i właściwości, które powodują, że człowiek jest przystosowany do otaczającej go rzeczywistości.
Ta odpowiedniość jest wypadkową posiadanych i kształtowanych zdolności, wartości i kwalifikacji. Fitness jest pojęciem o charakterze dynamicznym, co oznacza, że potrzebne jest systematyczne podejmowanie działań w celu osiągnięcia tego stanu. Jego dynamika wynika z charakteru współczesnej rzeczywistości - szalenie dynamicznej, ruchliwej, zmiennej, a z drugiej strony - odpowiada plastyczności ludzkiego ciała, które posiada zdolność adaptacji i zmiany.
Fitness jako efekt oznacza adekwatne, stosowne, właściwe funkcjonowanie współczesnego człowieka w warunkach współczesnej rzeczywistości, będące źródłem radości istnienia i osiągania wysokiej jakości życia.
Fitness przejawia się w trzech aspektach:
– fizycznym,
– umysłowym,
– emocjonalnym.
Za tymi trzema aspektami kryje się „bycie fit”, czyli efekt fitness.
Ewelina Jakubiak
Fitness
Fitness
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz