Uroda i witaminy
W tym segmencie niestety poziom świadomości o wpływie witamin i minerałów na urodę i pielęgnację ciała jest wręcz tragiczny i zdominowany przez reklamę produktów w środkach masowego przekazu. Świadczą o tym chociażby poniższe wyniki badań przeprowadzone na grupie kobiet w wieku powyżej 15 lat przez TNS OBOP.
Głównym powodem sięgania po tego rodzaju środki jest chęć dbania o włosy (20%), poprawienie kondycji skóry (17%) i paznokci (13%). Najmłodsze kobiety (15-19 lat) częściej jako przyczynę sięgania po preparaty witaminowe wskazują chęć poprawienia wyglądu skóry i paznokci (odpowiednio 21% i 18% wskazań). Pozostałe kobiety wybór specyfiku częściej motywują chęcią dbania o włosy (20%).
Wynika z nich jednoznacznie, że (niestety...) większość sprzedawanych w tym segmencie rynku to preparaty syntetyczne, intensywnie reklamowane w telewizji i prasie, a w szczególności w prasie kobiecej. Oznacza to, że kobiety przyjmują preparaty pod wpływem intensywnych kampanii promocyjnych bez znajomości tematu i wiedzy o tym, co można by faktycznie osiągnąć...
Suplementacja a skóra, włosy i paznokcie
Kobiety zainteresowane poprawą i pielęgnacją urody nie powinny ograniczać się tylko do działań typowo kosmetycznych, gdyż one oczywiście są potrzebne, lecz nie dają długofalowych efektów, jeśli nie zostaną wsparte działaniami uzupełniającymi. Należy podchodzić do tego bardziej kompleksowo, a więc znać i uwzględniać kwestie dietetyczne, w tym uzupełnianie niezbędnych składników poprzez suplementację.
Jest oczywiste, że tego typu preparat powinien być wolny od sztucznych barwników i konserwantów. Producenci mają skłonność do tworzenia „kombajnów” – upychania czego się da w jednej tabletce. NIE oznacza to, że im więcej, tym lepiej. Ważne jest: co jest tam zawarte, ile tego jest i w połączeniu z czym.
Witaminy w kremach
Witaminy odgrywają ogromną rolę w utrzymywaniu skóry w dobrym stanie, więc producenci dodają je do kremów i innych preparatów kosmetycznych. Szczególną rolę odgrywa witamina C, która jest podstawą wytwarzania kolagenu, czyli białka spajającego elementy ciała ludzkiego, w tym także skóry. Odpowiedni poziom kwasu askorbinowego w organizmie poza wielką ilością funkcji pomaga w odbudowie skóry i opóźnia powstawanie zmarszczek.
Co utrudnia przyswajanie witamin?
Natomiast niejako odrębną kwestią są leki, a w szczególności leki farmaceutyczne. Istnieją zależności pomiędzy nimi,a suplementami i w dodatku działa to dwojako:
– witaminy i minerały mogą wspomagać działania leków i w pewnym stopniu niwelować działania niepożądane,
– leki farmaceutyczne utrudniają przyswajanie witamin.
Ze względu na olbrzymie spektrum istniejących leków nie ma fizycznych możliwości sprawdzenia, jakie korelacje zachodzą pomiędzy nimi a minerałami oraz witaminami i to zarówno tymi spożywanymi razem z pokarmem, jak i tymi w postaci suplementów. Wiadomo jednak, że stosunkowo często leki wymienione poniżej mają negatywny wpływ na przyswajanie składników odżywczych.
Nieprzemyślana suplementacja może zaszkodzić
Pomiędzy wszystkimi witaminami i pierwiastkami istnieją wzajemne zależności, więc ogólnie przyjęte założenie, że tylko witaminy rozpuszczalne w tłuszczach można przedawkować, jest prawdą raczej pobieżną. Nie można więc stosować w suplementacji zasady „od przybytku głowa nie boli”. Przykładem może być fakt, że nadmiar cynku może powodować u kobiet problemy z zajściem w ciążę. Bywa to nierzadko wynikiem „rad” z magazynów dla kobiet czy bezpośredniej reklamy określonych preparatów. Takie długotrwałe przyjmowanie preparatów z cynkiem bardzo mocno wpływa na estrogeny, których „pilnuje” miedź, a ta jest antagonistą, czyli przeciwnikiem cynku, wypieranym przez niego z organizmu. Natomiast bardzo duże dawki witamin rozpuszczalnych w wodzie mogą skutkować biegunkami, osadzaniem się „piasku” w nerkach, kamieniami, a w przypadku zastosowanych sztucznych barwników i wypełniaczy – także alergią.
Krzysztof Abramek
Witaminy, minerały i suplementy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz